کتابت قرآن کریم به سبک هندی

پنج‌شنبه, ۹ مارس, ۲۰۱۷

نوع خبر:

کتابت قرآن کریم به سبک هندی
خانه » اخبار
کتابت قرآن کریم به سبک هندی

خط نسخ از رایج​ ترین خطوط جهت کتابت قرآن کریم می​ باشد. «ابن مقله شیرازی» در قرن سوم هجری، مبدع این خط بوده و از آن به بعد عمده مصاحف به خط نسخ کتابت شده است. لازم به ذکر است کاتبان در بلاد مختلف اسلامی متناسب با ذائقه و سلیقه خود دخل و تصرف​ هایی در این خط نموده​ اند؛ لذا در حال حاضر خط نسخ در کشورهای عربی، کشورهای شبه قاره هند و ایران دارای تفاوت​ هایی بوده و بر این اساس، خط نسخ عربی (یا ترکی) ، خط نسخ هندی و خط نسخ ایرانی به وجود آمده است که البته اساس و پایه هر سه یکسان می ​باشد.

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران با تأسیس دارالکتابه و با هدف احیاء نهضت قرآن نویسی، اقدام به شناسایی خوشنویسان مستعد و ارتقاء سطح هنری آنها نمود و در این راستا تاکنون مصاحف متعددی به خط نسخ به سبک​های ایرانی، عربی و هندی کتابت شده و یا در حال کتابت می​ باشد. یکی از مصاحف کتابت شده در سالهای اخیر، مصحفی به خط نسخ به سبک هندی می​ باشدکه توسط جناب آقای علیرضا تک ​دهقان از خوشنویسان ممتاز استان قزوین و از اعضای دارالکتابه مرکز به رشته تحریر درآمده است.

این مصحف دارای وی‍ژگی​ هایی بدین شرح می ​باشد:

نگارش کلمات بر اساس قواعد رسم ​المصحف و علامت ​گذاری آن بر اساس شیوه شبه قاره هند می ​باشد.

برای اولین بار مصحفی به خط نسخ به سبک هندی و در ۶۰۴ صفحه ( مطابق با صفحه ​بندی رایج جهان اسلام) کتابت شده که همه صفحات با آیه شروع شده و به پایان آیه ختم می​ شود.

نظارت فنی و هنری بر مراحل کتابت قرآن به صورت کامل صورت گرفته و بعد از اتمام کتابت، بازخوانی و اصلاح اشکالات با دقت فراوان انجام شده است.

آرایه ​های هنری این مصحف بر اساس ذائقه مخاطبان و به شکلی زیبا طراحی و درج شده است.

امید است انتشار گسترده این مصحف در میان مسلمانان شبه قاره هند، سبب ترویج بیشتر قرآن کریم و معارف حیات​ بخش آن گردد.