اولین دوره مسابقات قرآنی بیان ویژه نوجوانان سراسر کشور

پنج‌شنبه, ۷ ژولیه, ۲۰۱۶

نوع خبر:

اولین دوره مسابقات قرآنی بیان ویژه نوجوانان سراسر کشور برگزار می شود

به گزارش حوزه ارتباطات شوراي عالي قرآن: اولين دوره مسابقات قرآني بيان ويژه نوجوانان سراسر كشور توسط موسسه فرهنگي قرآني بينه اصفهان برگزار مي شود.
بر اساس اين گزارش اين مسابقه قرآني با اهدافي همچون بستر سازي، كشف استعداد و تربيت قاريان ممتاز براي ايران اسلامي در دو مرحله مقدماتي و نهايي برگزار مي گردد.
اين مسابقه قرآني ويژه مقطع سني زير ١٨ سال در رشته هاي مختلف و در دو مرحله مقدماتي (ارسال اثر) و & نهايي به صورت حضوري مي باشد كه در ادامه توضيحات جزئي اين مسابقه را مشاهده مي كنيد.

گروه های سنی
اولین دوره مسابقات قرآنی بیان ویژه نوجوانان زیر ۱۸ سال در دو مرحله ی مقدماتی و نهایی و در سه گروه سنی برگزار می گردد:
* گروه سنی زیر ۱۳ سال ( متولدین ۲۲/۵/۱۳۸۲ به بعد )
* گروه سنی ۱۳ تا ۱۶ سال ( متولدین ۲۱/۵/۱۳۸۲ الی ۲۲/۵/ ۱۳۷۹ )
* گروه سنی ۱۶ تا ۱۸ سال ( متولدین ۲۱/۵/۱۳۷۹ الی ۲۲/۵/۱۳۷۷ )

معرفی رشته‌ها
۱ . رشته های ویژه نوجوانان پسر
قرائت تطبیقی
این بخش از مسابقه در هر سه گروه سنی برگزار می گردد و هر فرد می بایست متناسب با گروه سنی خود یکی از قطعات معرفی شده در تارنمای مسابقات را انتخاب نموده و براساس آئین نامه ی مربوطه تلاوت و فایل ضبط شده آن را ارسال نماید.

قرائت تقلیدی
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی زیر ۱۳ سال و ۱۳ تا ۱۶ سال و در چهار سبک اساتید مشهور مصری: شحات انور، مصطفی اسماعیل، عبدالباسط و منشاوی برگزار می گردد و هر فرد می بایست متناسب با گروه سنی خود یکی از قطعات معرفی شده در تارنمای مسابقات را انتخاب نموده و بر اساس آئین نامه ی مربوطه تلاوت و فایل ضبط شده آن را ارسال نماید.

فراز خوانی آیات قرآن کریم
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی زیر۱۳سال و ۱۳ تا ۱۶ سال و در چهار سبک اساتید مشهور مصری: شحات انور، مصطفی اسماعیل، عبدالباسط و منشاوی برگزار می گردد و هر فرد می بایست سه قطعه از قطعات معرفی شده در تارنمای مسابقات را فقط در یک سبک انتخاب نموده و بر اساس آئین نامه ی مربوطه تلاوت و فایل ضبط شده آن را ارسال نماید.

اذان
این بخش از مسابقه در هر سه گروه سنی برگزار می گردد و هر فرد می بایست یک اذان کامل را اجراء و فایل ضبط شده آن را به تارنمای مسابقات ارسال نماید. در این بخش اذانهایی که کاملا ابداعی بوده و یا بخشی از آن ابداعی باشد دارای امتیاز ویژه اي می باشد.
تذکر: تقلید از اذانهایی که با لهجه ی فارسی می باشد مانند: اذان مرحوم مؤذن زاده و ... ، از امتیاز کمتری برخوردار خواهد بود.

ترتیل
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی ۱۳ تا ۱۶ سال و ۱۶ تا ۱۸ سال برگزار می گردد و هر فرد می بایست قطعه معرفی شده در تارنمای مسابقات را متناسب با آئین نامه ی مربوطه تلاوت، ضبط و ارسال نماید.

تواشیح
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی زیر ۱۶ سال و ۱۶ تا ۱۸ سال برگزار می گردد و هر گروه می بایست یک اثر با مضامین قرآنی و مذهبی آماده نموده و متناسب با آئین نامه ی مربوطه فایل ضبط شده آن را ارسال نماید.
تذکریک: تعداد مجاز افراد گروه حداقل ۴ و حداکثر ۶ نفر می باشد و به کارگیری تعداد کمتر یا بیشتر از حد مجاز موجب کسر امتیاز از گروه خواهد شد.
تذکردو: استفاده از هرگونه آلات موسيقي ممنوع و موجب حذف گروه خواهد شد.

۲ . رشته های ویژه نوجوانان دختر و پسر

خوشنویسی
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی زیر ۱۶ سال و ۱۶ تا ۱۸ سال و در پنج رشته ی نستعلیق، شکسته، ثلث، نسخ و خط تحریری برگزار می گردد و هر فرد می بایست یک اثر شامل کتابت بخشی از آیات قرآن کریم آماده و تصویر آن را بر اساس آئین نامه ی مربوطه از طریق تارنمای مسابقات ارسال نماید.

نقاشی
این بخش از مسابقه در دو گروه سنی زیر ۱۳ سال و ۱۳ تا ۱۶ سال برگزار می گردد و مربوط به آثاری است که در قالب نقاشی با تمامی تکنیک ها؛ اعم از آبرنگ، مدادرنگ، گواش و ... تولید شده و دارای مفاهیم و مضامین قرآنی باشد.هر فرد می بایست تصویر اثر خود را بر اساس آئین نامه ی مربوطه از طریق تارنمای مسابقات ارسال نماید.

تصویر سازی
این بخش ویژه گروه سنی زیر ۱۸ سال بوده و مربوط به آثاری است که در قالب تصویرسازی با تمامی تکنیک ها آماده شده باشد.
هر فرد می بایست تصویر اثر خود که با موضوع مفاهیم و مضامین قرآنی است را بر اساس آئین نامه ی مربوطه به تارنمای مسابقات ارسال نماید.
عکس
این بخش ویژه گروه سنی زیر ۱۸ سال بوده و مربوط به عکسها و تصاویری است که با محوریت مفاهیم و مضامین قرآنی گرفته شده باشد و در دو بخش الف. دوربینهای حرفه ای؛ ب. دوربینهای دیجیتال و تلفن همراه برگزار می گردد. هر فرد می بایست تصاویر اثر خود را متناسب با آئین نامه ی مربوطه به تارنمای مسابقات ارسال نماید.

تذکرات:
* علاقه مندان به شرکت در بخشهای مختلف مسابقات لازم است پس از مراجعه به تارنمای www.mqeb.ir اطلاعات خود را وارد و بر اساس آیین نامه ی هر رشته، فایل صوتی قرائت، فرازخوانی، اذان، ترتیل، فایل تصویری تواشیح و یا تصویر گرفته شده از اثر هنری خود را بارگذاری نمایند.
* آیین نامه ی کلیه رشته ها در تارنمای مسابقات موجود می باشد. علاقه مندان قبل از ثبت نام در هر رشته آیین نامه ی مربوطه را دریافت و پس از مطالعه ی کامل اقدام به ثبت نام نمایند.
* آثاری که طی ارزیابی اولیه توسط دبیرخانه، امتیاز لازم را کسب نمایند ، مجاز به شرکت در مرحله نهایی مسابقات خواهند بود.
* اسامی راه یافتگان به مرحله ی نهایی رشته های مختلف در تاریخ ۱۰/۵/۹۵ در تارنمای مسابقات قابل رؤیت می باشد.
* نوجوانان پسر می توانند علاوه بر شرکت در یکی از رشته های قرائت، ترتیل، فرازخوانی و تواشیح، همزمان در رشته ی اذان و یک رشته هنری نیز شرکت نمایند.
* نوجوانان دختر فقط مجاز به شرکت در یکی از رشته های هنری می باشند.
* جهت آمادگی بیشتر راه یافتگان به مرحله نهایی مسابقات، قطعات مربوط به این مرحله در رشته های قرائت تقلیدی و فرازخوانی در تارنمای مسابقات مشخص شده است.

زمانبندی مسابقات:
مهلت ثبت نام و ارسال آثار: تا ۲۱/۴/۹۵
زمان برگزاری مرحله نهایی مسابقات در شهر اصفهان: ۲۱/۵/۹۵ الی ۲۳/۵/۹۵
در آستانه ی ولادت با سعادت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام

جوایز:
در این مسابقات به بیش از ۱۵۰ نفر از برگزیدگان هدایایی از قبیل: کمک هزینه ی سفر به عتبات عالیات، مشهد مقدس، سکه بهار آزادی، تبلت، گوشی تلفن همراه، دوچرخه و ... تقدیم می گردد.

آدرس و تلفن دبیرخانه مسابقات:
اصفهان، خیابان احمد آباد، ابتدای خیابان گلزار، موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه
تلفن و نمابر: ۰۳۱۳۲۲۵۲۹۲۴-۰۳۱۳۲۲۵۲۹۲۷- ۰۳۱۳۲۲۵۰۴۲۴
تارنما: www.mqeb.ir
رایانامه: info@mqeb.ir