شفاعت - درس تفسیر علامه جوادی آملی

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی:
تفاوت میان شفاعت مورد نظر ما و وهابیت از زمین تا آسمان است

گروه حوزه‌های علمیه: آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی با بیان اینکه وهابیت امروز اسلحه خود را به داعش داده است، گفت: تفاوت میان شفاعت مورد نظر ما و وهابیت از زمین تا آسمان است.
آیت‎الله‌‎العظمی جوادی آملی  در درس تفسیر سوره زمر، در مسجد اعظم قم، گفت: قرآن همان گونه که درس عزت و کرامت می‎دهد، درس خلوص را نیز به انسان می‏‌دهد.
وی افزود: خداوند و قرآن حق کامل هستند و هیچ ناخالصی در آن جای ندارد پس بندگان خدا نیز باید خالص باشند زیرا هیچ باطلی در قرآن راه ندارد و قرآن نیز با هیچ سخن غیر حقی ممزوج نشده است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه همان‌گونه که قرآن خالص است؛ بنده خدا نیز باید خالص باشد تصریح کرد: هدف از تنزیل قرآن، عبادت است چون قرآن حق است و تعبد هم باید از موضع حق صورت گیرد، پس هیچگونه ناخالصی نباید در عبادت راه داشته باشد.
عمل توام با ریا مقبول نیست
وی گفت: اخلاص، شرط صحت آن عمل است؛ تقوا در متن عمل، شرط قبولی آن عمل است و اگر در متن عمل ریا باشد، آن عمل مقبول واقع نخواهد شد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه کمال یک عمل با ریا ممکن نیست و انسان باید خلوص داشته باشد عنوان کرد: قرآن صفات ریاکاران را در قالب‎های مختلف بیان می‎کند و از آن جمله که این افراد با حق بودن و خالص بودن دین مخالف بودند؛ پس برخی از مباحث دین را قبول می‎کردند و مباحث دیگر را رد می‎کردند.
وی گفت: گروه دیگری از مشرکان گمان می‎بردند که انسان نمی‎تواند به خدا دسترسی داشته باشد و به همین دلیل شفیعی می‎خواستند که او را عبادت کنند؛ اینها می‎گفتند که نمی‎شود خدا را عبادت کرد اما از این حقیقت نباید غفلت کرد که خدا از رگ گردن به انسان نزدیکتر است.
آیت‌الله جوادی آملی یادآورشد: ما در ادعیه و روایات بسیاری به این مبحث بر می‎خوریم که ویژگی‎های شفیع و عبادت را ذکر کرده‏‌اند مثل صحیفه سجادیه که امام در آن بیان می‎دارد که بدون شفیع و با شفیع می‎توان خدا را عبادت کرد؛ زیرا قبل از خواندن شفیع، خدا آن را می‌شنود.
نماز اول وقت و اقتدا به امام زمان(عج)
وی گفت: در دعای ابوحمزه ثمالی نیز بیان شده است که من خدا را بدون واسطه عبادت می‎کنم اما منافاتی نیز با شفیع قراردادن ندارد؛ شفیع برای توده مردم است که از این طریق، نشانی خدا را به آنها می‎دهد تا در پناه این مسیر به معبود حقیقی برسند؛ به همین دلیل است که وقتی که نماز اول وقت می‎خوانیم عنوان می‎شود که به امام زمان(عج) اقتدا کردیم.
مشرکان، شفیع‌تراشی می‌کنند
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: اینکه چه کسی حق شفاعت دارد را خدا مشخص می‎کند و خدا نیز به او مقام شفاعت می‎دهد؛ اما کار مشرکان شفیع‎تراشی بود؛ اما تفاوت بین شفاعت آنان با شفاعت در امامیه زمین تا آسمان است.
تفاوت میان شفاعت مورد نظر ما و وهابیت از زمین تا آسمان است
وی گفت: خداوند مقرر کرده است که چه کسانی حق شفاعت دارند که همان قرآن و اهل بیت(ع) هستند؛ بیان شیعه از شفیع و توسل با آن تهمتی که وهابیت به ما می‎زند بسیار متفاوت است زیرا شیعه بیان می‎کند که حق شفاعت را خداوند به بندگان خاص خود می‎دهد.
وی افزود: شرق و غرب عالم دارای انبیای الهی بوده است ولی اگر ۲۵ پیامبر در قرآن بیان شده است به این دلیل است که سند زنده قابل رویتی از آن پیامبر در محل نزول قرآن وجود داشته است وگرنه انبیای خاور و باختر دور هم بودند که در قرآن از آنان ذکری نشده است.